Je elektronická cigareta bezpečná?

0
beautiful brunette smoke electronic cigarette on the summer terrace of restaurant

Elektronické cigarety jsou do jisté míry stále opředeny tajemstvím. Nejvíc spekulací se odehrává na poli bezpečnosti e-cigaret. Čas od času se dokonce objeví zpráva, že někomu elektronická cigareta vybouchla. Ano, stát se to může, ale k explozím baterií dochází extrémně vzácně a navíc se jim dá vyhnout.

Baterie, které máte v elektronické cigaretě, jsou stejné, jako baterie, které najdete v mobilním telefonu či notebooku. Většinou jsou to tzv. Lithium-iontové (zkráceně Li-Ion) baterie, které mají vysoké napětí. To znamená, že u elektronických cigaret hrozí stejné riziko výbuchu jako u jiných elektronických zařízení.

Bezpečná baterie

Abyste předešli riziku výbuchu, je potřeba se držet jistých zásad, které toto riziko významně sníží. Kupujte pouze kvalitní zařízení s jasným původem. Riziko výbuchu je běžnější u nekvalitních e-cigaret, které mnohdy používají nekvalitní baterie. Před použitím si baterii prohlédněte a nikdy nepoužívejte poškozenou baterii.

Pokud máte více baterií, které střídáte, noste je v pouzdru. Jednak ji ochráníte proti poškození a jednak předejdete kontaktu s kovovými předměty, který by mohl způsobit zkrat.

Při skladování dbejte na správnou teplotu. Velké výkyvy teplot bateriím nedělají dobře. Ideální je teplota 10–45°C.

V případě, že jste si koupili e-cigaretu bez baterie, zajděte si do specializovaného obchodu nebo najděte důvěryhodný e-shop a kupte si kvalitní baterii. To souvisí i s nabíjením, explozi může způsobit „přenabití“ či naopak úplné vybití.

Nabíjení

Během nabíjení e-cigaretu průběžně kontrolujte. Kvalitní e-cigarety mají funkci zastavení nabíjení, když je baterie nabitá, nicméně tato funkce může selhat. Doba nabíjení není ve většině případů příliš dlouhá, některým e-cigaretám stačí k plnému nabití pouze 74 minut. Ideálně tedy nenabíjejte elektronickou cigaretu přes noc.

Dávejte pozor na to, kam elektronickou cigaretu dáváte. Nenechávejte ji na polštáři nebo jiném hořlavém materiálu. Chraňte ji před přímým slunečním zářením.

Na trhu najdete elektronické cigarety s nejrůznějšími typy nabíjení – USB nabíječka, magnetická nabíječka. Vždy dbejte na to, že nabíjíte baterii prostřednictvím správné nabíječky. Kombinování typů různých nabíječek a elektronických cigaret ji může nenávratně poškodit.

Nejbezpečnější cesta k elektronické cigaretě je pořízení celého setu najednou. Najdete v něm e-cigaretu, baterii i nabíječku. Odpadá vám tak starost se sháněním jednotlivých komponentů, které do sebe zapadají. Když navíc pořídíte celou sadu u jednoho dodavatele, máte jistotu, že jsou jednotlivé části kompatibilní.

Pořizovací cena kvalitní e-cigarety sice může být o něco vyšší, než cena neznačkových elektronických cigaret, ale ve výsledku se vám taková investice vyplatí. Získáte totiž bezpečné zařízení, které vám bude sloužit mnohem déle než nekvalitní, levné modely.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno