Jedle v okrasné zahradě: Jakou si vybrat?

0

Přemýšlíte nad pořízením okrasného stromu do vaší zahrady? Vsaďte na okrasnou jedli, která dokáže vytvořit zajímavý efekt v nejrůznějších kompozicích. V tomto článku se dozvíte, co je pro jedle charakteristické a jaké konkrétní kultivary se pro výsadbu nabízejí.

 

Jak jedle vypadá a odkud pochází?

Jedle symbolizuje stálezelený strom z čeledi borovicovitých. V přírodě ji najdeme ve více než 50 různých druzích a roste po celé severní polokouli. U nás je přitom původní pouze jeden druh jedle, a to konkrétně jedle bělokorá.

Pro tuto dřevinu je charakteristický rovný kmen s válcovitou nebo kuželovitou korunou. Kůra je z počátku hladká a šedá a obvykle porostlá malými pryskyřičnými puchýřky. Jehlice se pyšní krásnou tmavě zelenou a lesklou barvou. Obsahují vonné silice a zahalí vás do velmi příjemné citrusové vůně.

 

Jakou půdu zvolit?

Co se týče půdy, preferují jedle zejména výživnou, středně těžkou a vlhkou půdu. Vhodná nejsou jak vysychavá, tak ani přemokřená stanoviště. V ideálním případě byste měli jedli vysadit do hlinitopísčité půdy s pravidelnou zálivkou.

Jedle si libují ve vyšší vzdušné vlhkosti. Nevyžadují příliš mnoho slunce a většině druhům nevadí ani celoživotní stín.

 

Vyberte si vhodnou odrůdu

Jedlí existuje celá řada, díky čemuž je můžete stylizovat do nejrůznějších zajímavých kompozic. Níže uvádíme alespoň pár zajímavých kousků.

Jedle korejská je velmi oblíbená zejména pro svůj malý vzrůst. Dorůstá výšky pouhých 9-12 metrů a pyšní se lesklými tmavě zelenými jehlicemi. Její šišky mají zajímavou fialovou barvu a měří přibližně 5 cm.

Jedle ojíněná symbolizuje rychle rostoucí strom, který je schopen v našich podmínkách dosáhnout výšky až 30 metrů. Jehlice se mohou pochlubit zajímavou zelenomodrostříbrnou barvou a její zakrslé varianty se hodí i do menších zahrad.

Zapomenout nesmíme ani na jedli španělskou, která (jak již název napovídá) pochází ze Španělska. Její jehlice jsou tuhé a mají tmavě zelenou až namodralou barvu. Odrůda je mrazuvzdorná až do -23 °C.

Pro více informací ze světa okrasných stromů navštivte web www.okrasne-stromy.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno