Močí vaše kočka mimo záchod? Na vině může být vážný zdravotní problém!

0

Nečistotná kočka je největší hrůzou a zároveň nejčastějším problémem všech chovatelů. V některých případech se může jednat o protest proti změnám v domácnosti nebo krmení, v ostatních může tento stav signalizovat vážný zdravotní problém.

 

Veterináře neodkládejte

To, že kočka najednou přestala používat záchod, je nepříjemná situace pro všechny. Pokud po příchodu domů nacházíte nepříjemná páchnoucí překvapení v podobě loužičky na podlaze (nebo v horším případě mokrého fleku v posteli), neotálejte a vezměte kočku k veterináři. Močení mimo záchod je totiž nejčastější předzvěstí téměř všech zdravotních problémů. Vás mazlíček může čůrat do postele a na jiná vámi často navštěvovaná místa doma proto, aby upoutal pozornost a dal vám najevo, že ho něco trápí. Existují však i případy, kdy to kočka nedělá schválně – to se děje zejména v případě onemocnění dolních cest močových. Tuto diagnózu nepodceňujte, při neléčení může kočce hrozit selhání ledvin, což je téměř vždy fatální stav.

 

Prevence onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin je jednou z nejčastějších nemocí, kterými může kočka trpět. Je proto dobré dbát na prevenci. V první řadě se zaměřte na to, čím ji krmíte. Nevhodná strava ze supermarketů totiž obsahuje chemická barviva a soli, které rozhodně nepřispívají k dobré funkci ledvin. Raději investujte do prémiového kvalitního krmiva jako je Applaws nebo Taste oftheWild. Dále se zaměřte na to, aby kočka dostatečně pila. Jako původně pouštní zvíře totiž pitnému režimu moc nedá a většinu vody získává z masových kapsiček. Pokud tedy málo pije, zkuste jí pořídit fontánku, která ji k vodě přiláká. Problém může signalizovat také fakt, že chodí nepravidelně na záchod. V tomto případě zvažte probiotika pro kočky.

 

Na vině může být i psychika

Pokud se prokáže, že kočka žádný zdravotní problém nemá, musíte prozkoumat, zda kočce něco nevadí doma. Může být stresovaná příchodem nového člena rodiny, ale i zdánlivě banálními věcmi jako je změna krmiva, stěhování nábytku nebo tím, že trávíte moc času v práci a ona je doma sama. V takovém případě zkuste všechno, co lze, vrátit do původního stavu. Kočce se podle svých možností co nejvíce věnujte. Ulevit jí také můžete speciálními bylinkami pro kočky nebo feromonovými spreji či obojky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno