Pohodlný odpočinek ve stínu

0

Modrá obloha, veselé barvy květů a teplejší počasí naznačují jediné: již brzy přijde jaro. Po dlouhé a spíše propršené zimě se většina z nás zase těší na to, až bude moci trávit čas na čerstvém vzduchu. Když je ale sluníčka moc, uvítáme stín.

Na chatách, chalupách i v rodinných domech si užíváme prostor zahrady, který máme většinou k dispozici. I šálek kávy chutná lépe, když si ho vypijeme na terase, než v zavřené místnosti, a tak není divu, že s příchodem prvních paprsků prostory kolem domů ožijí. Kromě práce kolem domu a zahrady si rádi dopřejeme chvilku klidu a relaxace. Když však počasí začne být letní, rádi se schováme do stínu, protože některé prostory u domu se mění ve výheň. Pro zastínění posezení a místa pro odpočinek máme na výběr dvě možnosti: markýza nebo pergola. Každá má své výhody a proto je dobré si předem promyslet, čemu dát přednost. Na co se při výběru zaměřit?

Kde bude stát

Venkovní posezení pro sebe i přátele můžeme umístit samostatně uprostřed zahrady nebo využít volnou zeď domu. Pergola, která na dům navazuje, nám tak rozšíří obytný prostor. V obou případech potřebujeme dostatečné místo a pevný podklad, který je rovný.

Jak bude stát

pergola a markýza se liší především konstrukčně. Pergola má pevnou, viditelnou konstrukci se sloupy, nejde tak nijak schovat ani zmenšit. Markýza oproti tomu žádnou konstrukci nemá, je ukotvena přímo do fasády a ve staženém stavu je téměř neviditelná.

Co vydrží

Odolnost venkovního posezení vůči počasí je důležitá, protože nechceme utíkat domů při každém dešti. Markýzu můžeme při větru stáhnout, často jsou opatřeny čidlem a stáhnou se samy. Déšť pak kvalitním markýzám také nijak nevadí, nemusíte se tak nechat vyrušovat z odpočinku a naopak si můžete vychutnat koncert dopadajících kapek.

Je možné kombinovat obě řešení, tedy pergolu a místo pevné střechy využít markýzu. Pak budete mít k dispozici užitný prostor, který můžete zastínit nebo naopak využívat sluníčka podle chuti a nálady.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno