Poznejte zerav západní a zasaďte si jej do své vlastní zahrady

0

Zerav západní je jedním z okrasných stromů, který se ve vaší zahradě bude vyjímat. Přečtěte si, co je pro tuto dřevinu charakteristické a jak si poradit s jejím pěstováním.

Co je pro zerav západní charakteristické

Zeravu západnímu se někdy přezdívá túje. Tento strom má přitom svůj domov v Severní Americe. Do Evropy se dostal v polovině 16. století a postupem času se rozšířil prakticky do všech zemí. V současné době se těší velké oblibě především u osob, které se pouští do tvorby živých plotů.

Zajímavým kultivarem zeravu západního je ‘Brabant’, který pochází ze Severního Brabantska. Jedná se o středně velký strom, který ale ve stáří může dosáhnout výšky až 15 metrů. Na první pohled vás zaujme svou pravidelnou kuželovitou korunou a hustým uspořádáním větvení. Díky tomu, že vytváří jeden souvislý kmen, je narozdíl od jiných zeravů odolný vůči poničení těžkým sněhem.

Většině pěstitelů se rovněž líbí jeho rychlý růst. Tento zerav za rok vyroste zhruba o 30 až 40 cm. Jeho jehlice jsou šupinovité, zhruba 5 mm dlouhé. Pokud se pustíte do střihu nebo jehlice promnete v ruce, můžete si všimnout charakteristické vůně.

Jak tento kultivar správně pěstovat

Pěstování zeravu západního je poměrně nenáročné. V přírodě ho najdete zejména na suchých vápencových podkladech, bažinatých místech a vlhkých kyselých stanovištích. Dařit se mu bude dobře prakticky v jakékoliv půdě, a proto se jedná o skvělou dřevinu nejen pro začátečníky.

Pokud chcete, aby dobře prosperoval, dopřejte mu dobře propustnou, vodou a živinami zásobenou půdu. Dařit se mu bude na slunném nebo polostinném stanovišti. V úplném stínu bohužel nebude tak vitální.

Ideální pro tvarování

Zmíněný kultivar působí na první pohled přírodním dojmem a nevypadá příliš přešlechtěně. Tuto vlastnost oceníte zejména v případě, že se rozhodnete pro jeho solitérní umístění. Tato odrůda rovněž velmi dobře snáší střih. Proto ji můžete tvarovat třeba do spirál, kuželů nebo multibalů. Skvěle bude vypadat i jako zajímavá bonsaj.

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno