Středomoří je prosluněným rájem, což vědí nejen na Maltě

0

Kdo se sem vypraví na dovolenou, zaručeně neprohloupí! Je tu krásně, po většinu roku svítí slunce jako o závod a o architektonické skvosty rozhodně není nouze – jak ostatně potvrdí každý skutečný znalec a gurmán minulých staletí. Kam se tedy vydat na dovolenou, když středomořský region nabízí takové množství lákadel? Nabízí se hned několik destinací, které si představíme v následujících řádcích. Rozhodnutí je pak samozřejmě jen a jen na vás. Nakonec, zajímavou možností je vyzkoušet jeden rok maltské pláže a druhý zase úchvatnou zeleň nebo normanské památky Sicílie.

 

Malý ostrov, který každoročně přivítá přes milion turistů

Pod britskou i římskou nadvládou bývala Malta, ostrov, kde slunce snad nikdy nezapadá, a je to vidět  i na velkém turistickém zájmu. Pláží, jejichž kvalitu dokumentuje prestižní Modrá vlajka, tu najdete hned několik, poklidnější místo bez velkých skupin návštěvníků najdete v rybářské destinaci Marsaxlokk nebo městečku Mdina, kam nesmí žádný běžný smrtelník zajet vlastním autem.

A co historie? Pokud si prohlédnete centrum v La Vallettě a její barokní nebo novoklasicistní perly, zbývá tu ještě památka na minulost mnohem dávnější. Megalitické chrámy, o kterých dosud nevědí mnoho ani špičky světa archeologie – Mnajdra nebo Hagar Qim – už se těší na vaši návštěvu! Magická atmosféra stojí za to a navíc, v okolí jsou proslulé mořské jeskyně Blue Grotto, když už jsme u vodní plochy, okružní jízdu napříč Maltou si také nenechejte ujít. Vzhůru však na Sicílii, neboť ta už volá po své šanci a dožaduje se také zasloužené pozornosti…

 

Sicílie ukrývá azurové moře, pláže i spoustu památek

Pravda, sicilské hory jsou možná trochu stranou turistického zájmu, ale na Palermo už rozhodně nikdo nezapomene! Hlavní město ostrova symbolizuje nejen katedrála, z jejíž střechy je perfektní výhled po okolí, ale také neotřelá kombinace architektonických prvků spojených s Orientem, ale také stylem severských Normanů. Nakonec, kvůli obvyklé náboženské toleranci vládců se tu pojily nejrůznější kulturní vlivy v jedné pestré mozaice.

Řeckou civilizaci zase připomene městečko Taormina, ze kterého uvidíte až na vrcholek Etny. Je tu sice trochu dráž než jinde, ale Sicílie se dá přeci užívat v mnoha směrech, a to samozřejmě něco stojí. Antické období symbolizuje také Agrigento, místo, kde se ukrývá velké archeologické naleziště a po právu je zapsáno na prestižní seznam UNESCO. Velkým symbolem Sicílie je Etna, na níž si můžete udělat výlet lanovkou a džípem, ale v případě dobré kondice se dá doporučit i procházka až k vrcholu, i když přeci jen zabere trochu víc času. S krásným počasím se nabídne také úchvatný výhled na celé Středomoří. A když poznáte Liparské ostrovy, rozhodně si budete říkat, že toto cestování opravdu stálo za to!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno