Víno, které chutná

0

Víno pravděpodobně pro každého z nás představuje něco jiného. Pro někoho může být lahodným nápojem, který mu zpříjemní večer s přáteli, pro jiného obživou a na Moravě třeba i tradicí. Tento lahodný nápoj vyráběný z vinné révy má na českém území již dlouholetou historii. Z nespočtu odrůd se zde vyrábí červené, bílé i růžové víno. Lišit se pak může množstvím cukru, třídou či druhem. Na trhu je dnes již nepřeberné množství vín od různých výrobců, což nás přivádí k otázce – jak si vybrat víno, které nám bude opravdu chutnat?

 

Jak si víno vybrat?

Vína často vybíráme na základě předchozí zkušenosti, pokud nám tedy v minulém případě zachutnalo Rulandské šedé, budeme si ho chtít koupit znovu. Tento zvyk nás ovšem může ochudit o ochutnání nové a možná ještě lepší odrůdy. Co především rozhoduje, je v naprosté většině případů barva vína. Pokud jste vášnivým milovníkem bílého vína, pravděpodobně si jen tak z rozmaru nekoupíte víno červené. Rozhodujícím faktorem při výběru může být pro některé i ročník. Žádný ročník vína není nikdy stejný. Jestliže vám například zachutnal Modrý portugal ročník 2016, novější ročníky mohou chutnat odlišně a příjemně i nepříjemně tak překvapit.

 

Kvalita rodinného vinařství

Dostupnost vína již není v dnešní době žádným problémem, ani pokud nebydlíte ve vinařské oblasti obklopeni vinnými sklípky. Pohodlně se dá objednat i z internetu. Preferujete-li rodinná vinařství, jistě vás zaujme nabídka Vinařství Vican, které nabízí velký výběr různých druhů vína, včetně speciálních edicí.

Na milovníky červeného zde čeká výběr sladkých a tradičnějších suchých vín, která se na našem území vyrábějí častěji, vhledem k nižší cukernatosti místních hroznů. Cabernet Sauvignon, Frankovka i Kienberg Pineaux, stačí si jen vybrat.

Z bílého vína nabízí Vinařství Vican všechny běžně dostupné druhy, tedy suchá s nízkým množstvím přidaného cukru, polosuchá vyráběná z aromatických odrůd, polosladká i sladká vína, která se u nás vyrábí zřídka. Na výběr máte například Veltlínské zelené, Chardonnay, Pálavu nebo Ryzlink vlašský.

 

Hvězdná vína

Vinařství dále nabízí také speciální sladká a šumivá vína. Klenotem nabídky je však výjimečná edice Karla Rodena, která obsahuje čtyři druhy vína: Pálavu, Rulandské šedé, Ryzlink vlašský a Tramín červený. Vybrat si tak můžete suché, polosuché i polosladké. Tuto speciální řadu vín společně stvořili herec a milovník vína Karel Roden a majitel Vinařství Vican Tomáš Vican.

Vína z edice Karla Rodena, vyráběná z kvalitních moravských hroznů, se pyšní nejen výtečnou chutí, ale každá z lahví navíc nese ručně psaný vzkaz „Méně spěchu, více chuti.“, který zdůrazňuje, že by si lidé měli najít čas a v klidu si vychutnat dobré víno. Nejúspěšnější odrůdou této edice se stala Pálava ročník 2017, která získala ocenění International Wine Challenge San Francisco 2018. Pokud tedy hledáte velký výběr kvalitních i speciálních vín, má vám Vinařství Vican jistě co nabídnout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno