Zajistěte dětem bezpečí, přizpůsobte jim domácnost

0

Děti rostou rychle, z nenadání začnou lézt a později i chodit, proto je třeba upravit domácnost tak, aby mohli svět prozkoumávat bezpečně. V každé domácnosti najdeme plno nástrah, které by mohly dítě zranit. Nejsou to jen elektrické zásuvky, schody a ostré hrany nábytku. Úkolem rodičů je najít všechny možné nástrahy a eliminovat riziko, že dojde k úrazu. V dnešní době naštěstí existuje řada pomůcek, díky kterým můžete snadno vytvořit bezpečný domov i pro nejmenší děti.

Lezoucím dětem vymezte prostor bez překážek

Není nutné, aby batole mělo přístup do všech místností v domě. Díky zábranám, které vypadají jako malý plot, můžete snadno zamezit dítěti přístup do místností, kde jej nemůžete mít pod dohledem.

Pokud máte doma schody, umístěte zábrany nad i pod schody, protože malí průzkumníci se rádi podívají i na schodiště, ze kterého ale sami neumí slézt dolů. Jestli mají vaše schody hladký povrch, zvažte pořízení protiskluzových pásek nebo kobercových nášlapů.

Okna a prosklené dveře opatřete fólií

Průhledné sklo představuje další nebezpečí. Na prosklené dveře nalepte v úrovni dětských očí samolepky. Pobíhající ratolesti si ne vždy všimnou, že jste zrovna zavřeli dveře a bez rozmyšlení se proti sklu rozběhnou. To může skončit až vysypáním skla, proto jej opatřete transparentní ochrannou fólií.

V kuchyni a koupelně čeká nejvíce nástrah

Elektrospotřebiče, horký sporák a spousta ostrých předmětů. Tak by se dala ve zkratce popsat kuchyň. Zkuste se proto řídit následujícími tipy. Zapnutí a regulaci sporáku zajistěte ochrannými kryty na knoflíky. Nože, nůžky, zápalky, igelitové sáčky a čisticí prostředky ukryjte na místa, kam se dítě nedostane. Šuplíky pak zajistěte bezpečnostní pojistkou. Stejně tak existují pojistky proti otevření trouby, lednice či myčky.

Podlaha koupelny by měla být protiskluzová, hladké kachličky můžete ale přejít i bačkorami. Do vany nebo sprchového koutu se hodí pořídit neklouzavou gumovou podložku, k dostání jsou i ve veselých barevných variantách. Stejně jako v kuchyni zajistěte, že dítě nepřijde do kontaktu s prostředky na praní nebo další kosmetikou.

Pokud plánujete založit rodinu a vybíráte nový byt, zkuste se už při jeho prohlídce zamyslet nad tím, zda bude bezpečný pro vaše děti. Nabídek bydlení je spousta, proto vybírejte domov i s ohledem na nejmenší členy rodiny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno