Práce při rodičovské dovolené? Jde to!

0

Chcete si přivydělat na rodičovské dovolené? Nebo máte zájem o návrat do práce na částečný úvazek, ale nevíte, jak s malými dětmi na to? Od 1. ledna 2020 došlo u rodičovského příspěvku ke dvěma významným změnám. Obě změny pomohou rodičům vylepšit rozpočet, ženám navíc umožní dřívější návrat do práce. Čeho se změny týkají a na co si musíte dát pozor?

 

Zvýšení rodičovského příspěvku na 300.000 Kč

Od 1. ledna 2020 došlo k navýšení rodičovského příspěvku o 80.000 na 300.000 Kč, pro dvojčata a vícerčata se částka zvyšuje z 330.000 na 450.000 Kč. Rodičovský příspěvek se vyplácí obvykle po skončení peněžité pomoci v mateřství. V případě nečerpání této pomoci se vyplácí rodičovský příspěvek okamžitě po narození dítěte, protože na mateřskou nemá nárok každý, zatímco na rodičovskou ano. Zvýšení tedy pomůže všem rodinným rozpočtům bez ohledu na odpracované měsíce nebo výši předchozích příjmů.

 

Přivýdělek na rodičovské dovolené

V případě, že si žena nebo muž pobírající rodičovský příspěvek zajistí hlídání dětí, může si přivydělat. Nezáleží přitom na typu přivýdělku, zda bude pracovat brigádně na dohodu o pracovní činnosti, případně na dohodu o provedení práce, nebo dokonce na částečný či jiný pracovní poměr. Dokonce úřad nezkoumá ani výši daného příjmu, který plyne z pracovního poměru. Lze pracovat také pro stávajícího zaměstnavatele nebo začít podnikat.

 

Školka nebo chůva?

Kromě navýšení rodičovského příspěvku došlo také ke změně, která se týká pobytu batolat ve školce. Zatímco dříve byl limit pro takový pobyt 46 hodin měsíčně, nyní může dítě strávit v obdobném školském zařízení 92 hodin. Docházka se v tomto případě musí vykazovat na příslušném formuláři a nesmí dojít k překročení počtu hodin. Rodina si však může zajistit chůvu na hlídání dětí a tím zajistit celodenní řádnou péči o dítě, v takovém případě neexistuje žádné omezení a rodičovský příspěvek lze i nadále pobírat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno